Przełęcz Pańska Przehybka - 30.07.2008

W samym sercu Gorców, w niezwykle dzikim i odludnym miejscu znajduje się jedna z najciekawszych osobliwości całego Podhala. Tuż obok przełęczy o nazwie Pańska Przehybka, na wysokości prawie 1000 m n.p.m., w dniu 18.12.1944 r. rozbił się amerykański bombowiec typu B-24 Liberator. Ta duża, czterosilnikowa maszyna nosiła imię \"California Rocket\", a wystartowała z bazy Cerignoli we Włoszech, by zbombardować niemieckie zakłady chemiczne w Oświęcimiu. Uszkodzony w wyniku ostrzału artylerii przeciwlotniczej nad terenem Słowacji, zdołał dolecieć jeszcze nad Gorce i zataczając duży łuk, spadł w lesie koło przełęczy. Większość załogi ocalała i przeżyła dzięki pomocy miejscowej ludności i gorczańskich partyzantów, którzy ich ukryli, a po wojnie umożliwili przedostanie się do swoich. W 1995 r. ustawiono w tym miejscu pomnik upamiętniający to wydarzenie (w jego kompozycji wykorzystano fragmenty poszycia rozbitej maszyny). Obok wybudowano okazały drewniany szałas dla turystów, a na jego ścianie umieszczono gabloty ze szczegółowym opisem całej historii. Dla mnie osobiście była to już piąta wizyta w tym miejscu, tym razem jednak, postanowiłem wybrać się tu rowerem z samego Nowego Targu. Najpierw wspinaczka na przełęcz Knurowską, następnie ostry zjazd do Ochotnicy Górnej i znów mozolny podjazd doliną potoku Jaszcze. Powrót początkowo przez pasmo Magurek i Borsuczyn, dalej tę samą drogą przez przełęcz Knurowską do Nowego Targu. W sumie prawie 70 km i ponad 1000 m (!) sumy wzniesień. Dla zmotoryzowanych sprawa jest bardzo prosta - samochodem, aż do granic GPN w Ochotnicy Górnej (Jaszcze), stąd już tylko kilka km i jesteśmy na miejscu. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Pańskiej Przehybki. Zapewniam Was, że poczujecie niesamowity „klimat” tego miejsca, a otaczająca zewsząd dzika i niedostępna przyroda wyzwoli w każdym jeszcze większy szacunek dla gór.


Komentarze(5)


Dodaj komentarz


image

tomek | 2010-07-30 10:47:44
image #1

galeria super, brałem udział w wycieczce szkoda tylko że autor zdjęć nie dodał panoramki z widokiem drogi przez dolinę Jaszcze a jednym z najwyższych punktów tej wycieczki, obrazowało by to wysokość na jakiej się znajdowaliśmy, oraz trudności przy zjeździe ;p pozdro dla Ryśka

kasia- barcice | 2010-07-30 10:48:03
image #2

Tomek i miejsce w Gorcach inne niz polana Sralowki ze slynna bacoweczka UM ktora jeszcze cudem nie spolenela... no. no... goraco pozdrawiam! a Sonia z Wami na rowerowe nie biega?

Karola | 2010-07-30 10:48:20
image #3

Osobiście zazdroszczę wam wszystkim trzem kondycji widziałam zdjęcie gdzie mieliście dojechać.. szczęka opada. Poza tym gratuluje samozaparcia i mam nadzieję. No a co do zdjęć, to jak zwykle soczyste kolory i przepiękne krajobrazy. aaa i na koniec bace hej pozdrawiam. ka sie panicku podziewacie?

baca hej | 2010-07-30 10:48:33
image #4

eee.co.jo to mioł godać.e wis.panienecko jo je zajenty taki ze casu ni mom sie nawet......i kropka je w tym miejscu.pozdrawiom.a chciołek sie zapytać bo pytać kozdy może.cy tera w Polsce to syćka musom na światłach w dzień i w nocy.cy co.bo widzem dzionek a lampy sie kturemusi u rowera świcom.cy se zapomnioł cy to tera obowionzek cy co.bo jo nie wiym a byk chcioł wiedzieć.bo jak bedem do chałpy na nogach z tej swecyi wracoł to se musem lampecke kupić i nie wiem cy w dzień tyz trza cy ni.cobyk mandatu nie płacił.a i tedy ładowarka tyz na casie. mnie sie to podoba ze wy wsyndy jedziecie i nima jednakowych miejsc. cłowiek tyle juz zyje na tym świecie i okazuje sie ze jesce nika nie był przez te wase zdjencia.widzem co pogoda u wos fajno i wyciecki sie udajom. i o to chodzi.pozdrawiom syćkich.hej.

Sebastian z Łodzi | 2010-07-30 10:48:53
image #5

Tez tam byłem w ubiegła jesień - rzeczywiście odludne miejsce, chociaz sam wrak mnie troche rozczaował. Oczekiwałem czegos większego. Sama przełęcz tez nie jest jakoś szczególnie widokowa, ale bardzo urokliwa zwłaszcza jesienią no i dolina potoku Jaszcze tez cała w kolorach jesieni, więc w sumie nie żałuję. A podczas mojej wycieczki nie spotkałem nikogo na szlaku.

Success
Komentarze

Komentarz

Wpisz swój nick i treść komentarza a nastepnie kliknij dodaj.