Mostownica 10.10.2008

Mostownica (1251 m.n.p.m.), leżąca w samym sercu Gorczańskiego Parku Narodowego, to jeden z najwyższych szczytów Gorców. Ponieważ jest ona mało znana, a ponadto nie prowadzi na nią żaden znakowany szlak turystyczny, stanowi ona kapitalne miejsce do odpoczynku w absolutnej ciszy, z dala od zgiełku, tak charakterystycznego dla słynnego Turbacza. Mostownica słynie przede wszystkim ze szczytowej, potężnej polany, z której rozlega się wyjątkowa panorama. Inna ciekawostka, wyróżniająca ten szczyt spośród innych, związana jest ze zniszczeniami, jakie w jej bogatym drzewostanie wyrządziła swojego czasu zasnuja wysokogórska – groźny świerkowy szkodnik. Na Mostownicę najlepiej dotrzeć z Turbacza (około 35 minut wędrówki), wybierając kierunek na Kudłoń (żółty szlak). Dopiero na końcu Hali Turbacz opuszczamy znakowaną ścieżkę i kierujemy się na grzbiet Mostownicy. Polecam to miejsce wszystkim tym, którzy w górach poszukują prawdziwego wytchnienia od szarej codzienności.


Komentarze(5)


Dodaj komentarz


image

Zofia | 2010-08-30 14:44:50
image #1

Zdjęcia i Gorce warte oglądania! Przypomniałam sobie, widząc rower na Turbaczu, że uważałam zawsze, że droga z Turbacza pod Gorc to autostrada. Dalej przez Lelonek (tak go tam nazywają) do przysiółka Młynne i powrót przez Ochotnice i przełęcz Knurowską. Zachęcam i pozdrawiam. Pozdrawiam także Wujka i dziękuję za dodanie nadziei! Zofia

Sebastian | 2010-08-30 14:45:03
image #2

Często jestem w pobliżu tego szczytu i nawet kusiło mnie żeby tam się wybrać. Jednak z tego co wiem, nie prowadzi tam żaden szlak turystyczny ani nawet droga dopuszczona do ruchu pieszego więc jakby mnie dybnęli strażnicy to chyba mandacik. A co do wycieczki to jak zwykle fajnie pokazujesz góry nie tylko te najwyższe które man w centralnej Polsce sa równie bliskie jak Tobie, tylko ze z wiadomych przyczyn nie możemy być tak tak często jak byśmy chcieli. Dlatego z przyjemnością oglądam twoje nowe i stare foty żeby chociaż poczuć atmosferę tamtych miejsc, a jak wiadomo każde góry sa piękne ale najpiękniejsze na swiecie są Beskidy bo nasze.

baca hej | 2010-08-30 14:45:17
image #3

eee.co to jo.chodził jo po wiyrsyckach Gorców i nie spotkoł jo jeszcze strażnika.no.chyba ze ni miołek scynścio.ale wej po co mi takie scynscie.no nie?myślem.a casem se lubiem pomyslec.ze po Gorcach to wsendy mozno chodzić.nawet po GPN.ale mogem sie mylić bo casem sie lubiem pomylic.jak zobocyłek te zdjencia to myślołek ze to som Biescady ale ...żartujem sobie.Zadnych gór w nasym kraju ni mozno pomylić.kazde som inne i inacyj być nie moze.bo jak mozno pomylić Pieniny z Górami stołowymi abo hehe Tatry ze Snieżką.ni mozno.nawet z zamknientymi ocami.stancie se kiedy z zamknientymi ocami na Turbaczu,Sokolicy,Babiej Górze cy na Kasprowym.wciągnijcie powiytrze w płuca.wypuscie.wciagnijcie nosem.wypuscie.i posłuchojcie z dwascia sekund.w ciszy.w każdym miejscu poczujecie inny zapach.usłysycie inne dzwienki.innom cisze.jo to wiym bo jo tam był.to wiym.i nie słuchojcie w Morskim Oku.bo tam nie usłysycie ciszy.a na Kasprowym to bądzcie rano o piontej.co.za wcesnie.no to o dziesiontej.wiecorem.i wescie se latarke bo kolejka jus spi.ale zek sie oddalił od tematu.dyć fajne zdjencia robi ten nas przewodnik.nie.juz nie długo zimowe zdjencia bedom.słysołek ze sniek jus w górak.stad nie widzem to i nie potwierdzem ale prowdo to byc moze bo zimno jak jasna.ee.koncem bo jutro zaś do kamieniołomu.

Karola | 2010-08-30 14:45:29
image #4

Zdjęcia są naprawdę imponujące, podobnie jak wycieczka ja się tylko zastanawiam, co Ty będziesz robił w zimie. Ani roweru, ani pieszych wędrówek, a na biegówkach nie wszędzie dojdziesz... no i biedna Sonia będzie miała zimowy przestój... aaa a na koniec pozdrawiam BACE, hej!!

baca hej | 2010-08-30 14:45:37
image #5

Bóg zapłać

Success
Komentarze

Komentarz

Wpisz swój nick i treść komentarza a nastepnie kliknij dodaj.